Sayın site sakini,

    2023 yılını geride bıraktık. 2024 yılı bütçemizi yaptık. Yeni aidat miktarlarını tespit ettik. Meclisimizde görüşerek onayladık. Siz değerli komşularımıza bildirdik.  Yeni bütçemizin başarılı ve hayırlı olmasını dilerim. Temsilciler kurulumuzda kararlaştırdığımız konular üzerinde yoğunlaşarak bütçe imkanlarımız doğrultusunda hizmetlerimize devam ediyoruz.

     Bu yazımda sizlerle sıklıkla karşılaştığımız üç güncel sorun hakkında konuşacağım.

Aslında siteye ilk taşındığınız günlerde sizlere verilen “Site Yaşam Kuralları “ isimli kitapçıkta tüm konular  ve kurallar var. Bunlara herkesin uyması halinde sorun kalmaz. Ancak ben yine de bu kurallardan bizi en çok meşgul eden üç tanesine tekrar değineceğim.  Bu kurallar ihlal edildiği zaman komşular arasında haksızlığa ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Birincisi sorun Otopark sorunu. Sitemizde herkese bir araçlık otopark yeri mevcuttur. Ancak bölgemizde toplu taşıma imkanlarının yeterli olmadığı dönemde yeterli miktarda boş otoparkımız da olduğu için araba kullanmak zorunda olan çalışan eşlere ve aile fertlerine yardımcı olmak maksadıyla ikinci araçların site içine alınmasına izin verilmişti. O günlerde her site sakininin özel aracı olmadığı gibi sürekli sirkülasyon nedeniyle site içinde otopark sorunu yaşanmıyordu. Ancak günümüze geldiğimizde koşullar çok değişti. Bölgemizde artık toplu ulaşım imkanı var. Özel aracı olmayan aile hemen hemen kalmadı. Evden çalışma yapan insan sayısı arttığı için özel araçların sirkülasyonu azaldı. Bunlara ilave olarak ailede özel araç sayısı arttı. Misafir olarak gelen araçları da dikkate aldığımızda otopark sorunu yaşamaya başladık. Hatta işinden geç saatlerde gelen bazı komşular özel araçlarına site içerisinde park yeri bulmakta zorlanmaktalar. Bu durum huzursuzluklara ve hoş olmayan olaylara sebep olmaktadır. Çözüm; 1. Herkes bir araçtan fazla aracını içeri almayacak, ikinci araç olarak içeri alınmışsa misafir araç parkına park edecek, 2. Toplu yapı temsilciler kurulunda 4/5 çoğunluk sağlanıp karar alınarak her daireye bir araçlık park yeri tahsis edilecek, diğer araçlar içeri alınmayacak. Bu şekildeki talep halen yargıda ve istinaf mahkemesindedir. Yargının vereceği karar beklenmektedir.  3. Tüm ikinci araçlar ve misafir girişinden giriş yapan HGS si olmayan araçlar içeri alınmayacaktır. Umarım bu seçeneğe mecbur kalmayız.

    İkinci sorunumuz Ortak alanlara eşya koyma sorunu; Merdiven boşlukları, koridorlar, yangın merdivenleri, sığınaklar, havalandırma boşlukları, çatı boşlukları, spor alanları, yeşil alanlar ortak alan statüsünde olup yönetimin sorumluluğundadır. Buralara özel eşya konamaz. Buraların bakımı, temizliği, elektriği, suyu yönetim tarafından karşılanmakta olup sahibi yönetimdir. Daire sahipleri dairelerinin dış kapısından dışarda kalan bölümü kullanamazlar. Kapı önlerine ayakkabı çıkarmak dahil ortak alanlara herhangi bir özel eşya konamaz. Muhtemel bir yangın ya da depremde havalandırma boşlukları ve merdivenlere konan özel eşyalar can kaybına neden olabilmektedir. Bu konuda yargı kararları var. Buralara eşya koymak suçtur.

    Üçüncü sorunumuz kedi -köpek sorunu; Hayvan hakları yasasına göre tüm kedi köpeklerin çipi, kimlik kartı ve aşı kartı olması zorunludur. Bu şekilde sahipli hayvanlar ortak alana bırakılamaz. Yukarıda da bahsedildiği gibi bahçe ve yeşil alanlar yönetimin sorumluluğundadır. Buralarda sahipli hayvanlar bulundurulamaz. Şikâyet halinde aidat cezası verilir.  

    Geçmişte hayvan haklarını bahane ederek içerdeki provokatörlerin de desteği ile site dışından toplanan kalabalıkla yönetim aleyhine haksız gösteriler yapıldı. Olay yargıya intikal etti. Yargı göstericileri haksız buldu.  Yönetim olarak biz beş yıl önce kedi evi yaptık. Çocuklarımıza hayvan sevgisini aşıladık. Pandemi döneminde aileler çocukları ile kedi evinde vakit geçirdiler. Kedi evi var diye dışarıdan sahipsiz kedileri toplayıp siteye getiren site sakinleri var. Bunlar sağlıklı mı değil mi bakılmıyor. Sonra çocuklar hasta oluyor. Sağlıklı kediler hasta oluyor. Hatta ölüyor. Komşular şikâyet ediyor. Kimse bizi hayvan sevmemekle suçlayamaz. Biz sadece hayvanları değil tüm yaratılanı severiz. Ancak hayvan haklarını koruyalım derken insan haklarını ihlal etmemeliyiz. Blok etrafına, blok içine, asansör boşluğuna kedi yemi konuyor. Kedi alıştığı için buradan ayrılmıyor. Hatta doğum yapıyor. Bu sefer yavrusu ile ilgilenilmiyor. Hayvan telef oluyor. Sorumlusu kim? Elbette bu hayvanları evine götürmeyip sokakta yiyecek vererek oraya alıştıranlardır.

    Belediye ile yaptığımız görüşmeye göre hayvan severler eşliğinde site bahçesindeki sahipsiz kediler toplanacak, veteriner kontrolünden geçirilecek, kısırlaştırılacak ve tekrar getirilecektir. Herhangi bir önyargı ve suistimale meydan verilmeyecektir. Bu konuda hayvanseverlerden ilgi ve destek bekliyoruz.

Özetin özeti; Herkes site yaşam kurallarına (yasalara) uyduğu takdirde sorun kalmaz. 15.02.2024