Haberler

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry

Deprem Dayanıklılık Raporu

Deprem Dayanıklılık Raporunu Görüntülemek İçin Lütfen   BURAYA TIKLAYINIZ !

Deprem Ve Oyakkent 2

Su Analiz Raporları

Önemli Duyuru !

Değerli Komşularım,

Son günlerde sitemizde yapılan aidat artışlarını bahane ederek bazı muhalif ve kötü niyetli kişiler tarafından hakkımızda olumsuz propaganda yapılmaktadır. Bu olumsuz propaganda yapan kişilerin etkisinde kalarak hakkımızda olumsuz kanaat sahibi olan kimi komşularımız olduğu izlenimi edindim. En doğru bilgiyi birinci ağızdan, yani benden almanız için karşınızdayım.

 2019 yılından beri Oyakkent 2 Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyorum. Göreve geldiğimiz günden itibaren sitemize bir çok hizmetler yaptık. Bu hizmetleri yaparken; Halka Hizmetin Hakka Hizmet olduğuna inandık. Bu inançla çalıştık. Çalışıyoruz. Belli başlı hizmetlerimizi şöyle sıralamak mümkündür.

   Önce Yönetim planını değiştirdik. Sitelerde Yönetim Planı O sitenin Anayasasıdır. Seçimler her yıl yapılıyordu. 2 yıla çıkardık. Bir yıllık dönemde ilk altı ay etrafı tanımakla geçiyor, bir ay izin kullanılıyor, kalan beş ayda iş yapılmıyor. Çünkü 5 ay sonra seçim olacaktı ve seçilip seçilmeyeceği belli değildi. Bütçe mayıstan mayısa yapılıyordu. Oysa Devlet bütçesi Ocak ayında yapılıyordu. Asgari ücret ocak ayında belirleniyordu. Devletin sistemi ile  sitemizin sistemi uyuşmuyordu. Bu da birçok sorunlara neden oluyordu. Sitemizin sistemini devletin sistemine uyumlu hale getirdik. Çok yararlı oldu.

    Blok yöneticileri aidat ödemiyorlardı. Onların aidatın yarısını ödemelerini sağladık. Hiç ödememelerini talep ettik ama iki nedenle olmadı. Birincisi kat mülkiyeti kanunu yarısını ödemezler hükmüne amirdir. İkinci neden Bloklarda yönetici adayı bulamıyoruz. Bu gün bile birçok blokta yönetime talip olan çıkmıyor. İnsanlar toplantıya gelmiyorlar. 3-4 kişi ile seçim yaptığımız bloklar var.

    Bina içinde kullandığımız su tesisatı paslanmış, çürümüş ve kanserojen madde içeriyordu. Boruları ve suyu laboratuvarda tahlil ettirdik. Yüksek derecede korozyon çıktı. Yani suyun kullanılması sağlığa uygun değildi. Hemen ihaleye girip su borularını değiştirdik. Teknik şartname ve malzeme kalitesini tespitte çevremizdeki meslek ehli kişi ve kurumların bilgisine başvurduk. Çok olumlu sonuçlar aldık. Su borularımızı 50 yıl garantili olacak şekilde piyasanın en iyi borusunu kullanarak değiştirdik. Kimseden 5 kuruş toplamadık. Uzun vadeli  TL ödemeli sabit taksit yaptık.

    Pandemi dönemi yaşadık. Sokağa çıkma yasağı olan günlerde ekmeği site içine getirttik. Dağıttık. Yine pandemi döneminde satın alma kurulumuz eliyle şeffaf bir ihale yaptık. Aldığımız öngörülü ve stratejik kararla 26 ay TL vadeli sabit TL ödemeli taksitle dış cephelerimizi tamir ettirip piyasanın en kaliteli boya markasını kullanarak boyattık. Sadece 9 taksidimiz kaldı. Karşılığı hazır. 20 yıl garanti aldık. Binalarımızın ömrü ortalama 20 yıl uzadı. Kimseden 5 kuruş toplamadık. O gün 3 milyona yaptırdığımız bu hizmetlerin bedeli bu gün 15 milyon liradır. Çevremizde gıpta ile bakılan bir site olduk.   Aidat artışlarına itirazların yapıldığı bu ortamda bu yapılan işleri yapmamız mümkün değildi.

    Hizmetlerimiz bitmedi. Asansör revizyonundan, kapı otomatlarının değişmesine, A-B kapı otomatik moblarının yenilenmesinden Diyafon alt yapısına, yağmur oluklarının değişmesinden bina içi ve bahçe demirlerinin boyanmasına, çocuk oyuncaklarının yenilenmesinden, peyzaj hizmetlerine kadar birçok hizmeti yaptık. Hiç birisi için ilave para toplamadık. Diğer sitelerde yapılan bu hizmetlerin hepsi için ilave paralar toplandığını sanırım bilmeyeniniz yoktur.

    Kayda alınmayan hiçbir ödeme kalmadı. Elden para almayı kaldırdık. Tüm ödemeler online ya da pos cihazı ile yapılıyor. Ödemelerde üç imza şartı var. Kurduğumuz muhasebe sisteminde istense de usulsüzlük yapmak mümkün değil. Sistem kendi kendini kontrol ediyor. Şeffaf bir denetleme mekanizması var.

Aidatlarımız geçen yıl asgari ücret artışından kaynaklı arttı. Bu yıl hem asgari ücret kaynaklı, hem de güvenlik, temizlik, peyzaj, asansör gibi giderlerimizin % 80 ine denk gelen harcamalarımızın ihaleleri yapıldı. Bu ihaleler iki yılda bir yapılıyor. Bir önceki ihale bedeli ile bu yılki ihale bedeli arasında % 90 civarında bir fark oldu. İhale farkı ile asgari ücret farkı bir araya gelince % 70 lere varan aidat artış oranı ortaya çıktı. Önceki yıllarda hizmet birleştirmesi yaparak 4 kişiyi işten çıkarmıştık. Onlar da olmasaydı bu oran % 80 in üzerine çıkacaktı. Bu haliyle bile aidat artış oranımız diğer sitelerden düşüktür. Verdiğimiz hizmetler ise kıyas kabul etmeyecek derecede yüksektir.

   Aidat artış oranlarına yapılan itirazları incelediğimizde gördüklerimiz şudur, 1. İtiraz dilekçelerinin hemen tamamı tek elden yazılmış ve dağıtılmıştır. 2. kat malikleri kapı kapı dolaşılarak itiraz dilekçesi vermeleri konusunda teşvik edilmiş, yönlendirilmişlerdir. 3. Bütün bunlara rağmen 7 bloktan bir tek itiraz bile gelmemiş, 9 bloktan 1-ya da 2 itiraz dilekçesi verilmiştir. 4. 3 bloktan verilen itiraz dilekçeleri toplam dilekçelerin % 90 nı oluşturmaktadır. Yani itirazlar sadece 3 blokta yoğunlaşmıştır.  5. Bütün bu teşvik ve gayretlere rağmen verilen itiraz dilekçesi toplam kat maliklerinin sadece % 6 sıdır. Bütün bu yönlendirmelere rağmen kat maliklerimizin % 94 ü yapılan aidat arış oranına itiraz etmemişlerdir. Bir komşumuzun davranışı bunu teyit etmektedir;  sabah evden çıkışta karşısına dikilen birisi eline matbu dilekçeyi tutuşturmuş. “git bunu yönetime ver “ demiş. Komşu acele ile yönetime geldi “abi bu ne? bunu elime verdiler. Yönetime ver dediler.  Şunu alın. Arkadaşa ayıp olmasın. Ben işe geç kalacağım “ dedi ve elindeki matbu itiraz dilekçesini bıraktı, gitti. İşte bu olay bile tek başına muhaliflerin nasıl çalıştıklarını gösteren tipik bir örnek. Bu davranışın neresinde demokratik tepki var? Biz komşumuzun gerçekten yönlendirilmemiş, içten verilmiş tepkisine saygılıyız. Ama yukarıdaki yönteme asla… Bire bir konuştuğum birçok komşumuz ikna olup itirazdan vazgeçmişlerdir.

    Aidat oranları daire tiplerine göre farklılık arz edebilmektedir. Örneğin küçük dairelerdeki artış oranı daha yüksek çıkarken büyük dairelerde daha düşük olabilmektedir. Bunun nedeni kat mülkiyeti kanunu ve site yönetim planıdır. Giderlerin bazıları eşit dağıtılırken bazıları arsa payı oranında dağıtılmaktadır. Eşit dağıtılan katkı payları küçük dairelerin artış oranını birkaç puan arttırabilmektedir. Örneğin Güvenlik, temizlik, peyzaj ve taşeron tazminatları (250 TL ise) eşit dağıtılırken, bina bakım onarım, sigorta giderleri vs. arsa payı oranında dağıtılmaktadır.  Küçük dairelerdeki artış oranı daha yüksek olmasına rağmen itirazların % 90 ı büyük dairelere aittir.

   Önümüzdeki yıllarda yüksek aidat artış oranlarıyla karşılaşmamak için çaba sarf ediyoruz.  Bunun iki yolu vardır; ya bu hizmetleri istemeyeceğiz. Yani, güvenlik, temizlik, peyzaj asansör, vs. hizmeti vermeyeceğiz. Bu mümkün değil. Ya da  ileri teknolojiye yatırım yaparak bu hizmetleri dijitalleştireceğiz. Bu ikinci seçenek üzerinde çalışıyoruz ama bu yatırım gerektiriyor. Bir anda olacak iş değil.

    Dedikodusu yapılan konulardan birisi de Yöneticilerin aldığı Huzur hakları ile Blok temsilcilerinin aidat ödeyip ödemedikleri konusu. Blok yöneticileri yukarıda da söyledim yasa gereği aidatın yarısını ödemez, yarısını öderler. Üç kişilik yönetim kurulu ise sabah 08.30 akşam 17.30 mesai yapıyorlar. Bütün sorumluluğu taşıyorlar. Bütün tenkit ve eleştirilere muhatap oluyorlar. Amaçları kendi sitelerine hizmet etmektir. Sigortaları yok. KDV yok. Kıdem ihbar tazminatları yok. Çıplak huzur hakkı alırlar. Başkan ve başkan yardımcısı tam, Muhasip üye yarım ücret alır. Siteye maliyeti en az olan ve sorumluluğu en fazla olan çalışan Yönetim kuruludur. En az ücret alan temizlik görevlisinin siteye aylık maliyeti 17 bin liradır. Yönetim kurulu üyesinin çalışandan az ücret almaması konusunda TYTK kararı olmasına rağmen Yönetim kurulu üyesinin maliyeti 8.500 TL dir. Çok şükür benim buna da  ihtiyacım yok. Arkadaşlar rıza gösterirse ben bunu da almak istemiyorum. Ancak bir emek verildiği için diğer arkadaşlara bir şey diyemiyorum. Kul hakkına girer. Gönüllülük olmasa bu rakamlara kimse çalışmaz. Çalışan varsa buyursun gelsin. Yönetim kurulu ücretlerinin aidatlara etkisi % 5 dir. Siteye verdiği hizmetle değer ve itibar kazandıranın Yönetim Kurulu olduğunu unutmayalım.

Yönetim aleyhinde olumsuz propaganda yapanlara dikkat edelim. Çalışan insanları küstürmeyelim. Kötü niyetli muhaliflerin  sayıları bir ya da iki kişidir. Onları biliyorum.  Hepsinin yasal olmayan isteklerine HAYIR demişizdir. Bu yüzden yönetime tepkilidirler. Lütfen komşularımız olumsuz propagandalara kulak asmasınlar. Her türlü soruyu yönetime sorsunlar. Bizzat beni arasınlar. Kendilerine sadece telefonlarımız değil gönlümüz ve kalbimiz de açıktır.

Sağlıcakla kalın.

 

   

 

 

 

 

 

Önemli Duyuru !

Hızlı İletişim

  • Error, form does not exist or is not published.
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com